Општини Бачка Паланка прослеђено је од МУП Републике Србије – Сектора за ванредне ситуације – Управе за ванредне ситуације у Новом Саду дана 15. јула 2025. године најновије метеоролошко упозорење Републичког хидрометеоролошког завода Србије на временске непогоде за период 16. и 17.07.2025. године.
Пљускови и грмљавине који се на подручју Србије очекују у среду 16.07.2025. године, увече и током ноћи ка четвртку, локално ће бити интензивнији, праћени градом, јаким или олујним ветром и великом количином падавина (од 20 до 40 mm) за кратко време – нарочито у Војводини и Западној Србији. Зона интензивних пљускова ће се у четвртак 17.07.2025. године изместити ка југу и истоку Србије.
Наранџасто упозорење је издато за подручје Западне Србије, Бачке, Баната и Срема (Колубарски, Мачвански, Севернобачки, Западнобачки, Јужнобачки, Севернобанатски, Средњебанатски, Јужнобанатски и Сремски управни округ) за среду 16.7.2025. године, где се очекује локална појава грмљавина са градом, пљусак кише или јака киша са великом количином падавина ≥ 20 L/m² у периоду до 3 сата (од 20 до 40 мм).
За четвртак 17.7.2025. године, такође је издато наранџасто упозорење: локална појава грмљавина са градом, пљусак кише или јака киша са количином падавина ≥ 20 L/m² у периоду до 3 сата (од 20 до 40 мм) за подручје Шумадије, Поморавља, Источне, Југоисточне и Југозападне Србије (Шумадијски, Поморавски, Подунавски, Браничевски, Борски, Зајечарски, Расински, Нишавски, Топлички, Пиротски, Јабланички, Пчињски, Златиборски, Моравички и Рашки управни округ).
РХМЗ напомиње да ће хитна упозорења издавати 1 до 2 сата унапред, с обзиром на то да је тачну локацију стварања, премештања и јачину самих непогода унапред тешко одредити. Хитна упозорења представљају упозорење на интензивне пљускове, локалну појаву града и олујни ветар – карактеристичне за појаву јаке конвективне облачности.
С обзиром на прогнозу која предвиђа нестабилно време са пљусковима, локалном појавом грмљавине и количином падавина већом од 20 L/m² за кратко време (до 3 сата), ради се о опасним временским појавама које могу утицати на безбедност људи и животиња. Могу изазвати поплаве и штете повезане са њима, проблеме у пољопривреди, саобраћају, појаву одрона и клизишта, ризик од удара грома, штете на електричним уређајима, иницирање ватре, проблеме у телекомуникацијама, као и бујице и јаке ударе ветра који наносе штету имовини.
Напред наведена прогноза указује на временске појаве таквог интензитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.
С тим у вези, Општина Бачка Паланка апелује на своје суграђане да прате упозорења Републичког хидрометеоролошког завода Србије, поступају у складу са прогнозираним временским условима, припреме се за најављене временске појаве, поштују безбедносне прописе и, уколико се нађу на небезбедним локацијама, поступају по упутствима Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова.


